Kurana Göre Kimlerle Evlenilmez

Kurana Göre Kimlerle Evlenilmez

Dinimiz İslamiyete ve Kurana Göre Kimlerle Evlenilmez : Bugünkü fikir kırıntıları köşemizde Kur'an-ı Kerim'e göre kimler ile evlenilmez konusunu değineceğiz. Kiminle evlenilmez makalemize sadece ayet ışığında cevap bulacağız. Zaten bu konuda ayetleri okumak sorunun cevabını bulmak için yeterlidir diyelim ve çok fazla gereksiz cümle kurmadan sorumuzun cevabını verelim.

Dinimize Göre Kimlerle Evlenilmez :
Bu sorunun cevabını kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Nisa suresi 23. ayetinde bulamktayız. Allah C.C. bize detaylı olarak bu ayette kimler ile evlenilir kimler ile evlenilmez açıklamıştır.

"Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir." (Nisa Suresi 23. Ayet)