Faiz Nedir, Faiz Harammıdır, Faiz Almanın ve Yemenin Hükmü ve Cezası Nedir

Faiz Nedir, Faiz Harammıdır, Faiz Almanın ve Yemenin Hükmü ve Cezası Nedir

Faiz Nedir, Faiz Harammıdır, Faiz Almanın ve Yemenin Hükmü ve Cezası Nedir?

Uzun süre sonra fikir kırıntıları kısmımıza merak edilen konularda Kur'an ışığında fikirlerimizi yazmaya yeniden başlıyoruz.

Faiz ile ilgili makalemize başlarken öncelikle belirtmek istediğimiz öncelikli konu soru cevap şeklinde yada ziyaretçilerine fikir beyan eden islami sitelerin bu konuya yeterince eğilmemeleri. Yada yeterince yeterince eğilmeme demeyelimde faiz olayını "faiz yiyen peygamberine ve kur'ana sava açmıştır" cümlesi ile olayı belirtip geçiştirmesidir. Aşağıda belirteceğimiz ayetleri okuduğunuzda faiz konusunun islamda en önemli konulardan bir tanesi olduğunu anlayacak ve eminiz ki kesinlikle faizden uzak duracaksınız. Şimdi makalemize başlayalım.

Faiz Nedir?
Faiz konusunda ki ilk bilinmesi gereken kelimenin manasını açıklayalım. Teknik tanıma girmeden kafanızı bulandırmadan açıklarsan karşı tarafa verilen mal ve ya paranın verilen miktardan fazlası ile geri alınmasıdır.

Faizin Dinen Hükmü Nedir?
İşte en önemli olayımız. Kur'an-ı Kerim'den tüm faiz ile ilgili ayetleri buraya yazabilirdik. Ama eminizki zaten bunları okumuştursunuz. Bunların yerine Bakara Suresi 275. ayeti yazıyoruz.
 

  • Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.

 

Özellikle altı çizgili kısmı okuduğunuzda faizin İslamiyetteki karşılığının cehennemdeki ebedi kalış olduğunu anlayacaktır. Cehennemde ebedi kalacakları belirtilen kişiler bildiğiniz gibi İslamiyeti kabul etmeyenler ve şirk koşanlardır. Faiz yiyenlerinde cehennemde ebedi kalacağını belirten bu ayeti okudu iseniz faiz yiyenler ile şirk koşanların aynı seviyede olduğunu görmüş oluyorsunuz. Sizlere faizin asla yanına yaklaşmamanızı öneriyoruz.

Bu konudaki başka bir soru ise Faizsiz kazanç sunan finans kurumları ile ilgili. Bu konuda bizler bu tür finans kurumlarının gerçek para yönetimini bilmediğimiz için yorum yapamıyoruz. Ancak normal bir bankanın verdiği faiz finans kurumunun ödemeyi taahü tettiği kar payı oranı sürekli olarak bir birinin aynısı yada birbirinen 0,01-0,02 gibi düşük oranlarda farklı ise orada durup düşünüyoruz. Acaba?