Bakara Suresi 79. Ayet Meali

Günün Ayeti – Bakara Suresi 79. Ayet Meali :

Elleriyle bir kitap yazıp, sonra onu, az bir bedel karşılığında satmak için “Bu, Allah katındandır” diyenlerin vay haline! Vay ellerinin yazdıklarından dolayı onlara, vay kazandıkları o vebal yüzünden onlara!

 

Bu ayeti kerimeyi günün ayeti yapmamız bizim için çok önemli idi. Şayet eğer islami yayınları (radyo, tv, dergi gazete vb.) takip ediyorsanız (Amacı hak yol olanlar hariç) bol bol kitap pazarlamaları yapmaktadırlar. Hatta önce gelen cemaatlerden dahi rivayet kitaplarına amel edilmesinin insanı cennete götüreceği gibi saçma sapan görüşler verilmekte açık açık denmesede bu tür kitapların Kur’an ile eş tutulduğu anlatılmaktadır. Kur’an-ı Kerim Allah C.C. bize gönderdiği son kitaptır. Rivayet, dua ve hadis kitapları ile amel edilmez. (Hadis kitapları ile amel edilmemesi konusunu altta açıklayacağız.) Amel sadece Kur’an ile dir. Reklamlarda duyacağınız, sosyal medyada göreceğiniz saçma sapan olayları dini bir emir gibi algılamaya başlarız artık. Son günlerin moda paylaşımıdır. Şunu hatırlatana 100 şehit sevabı yazılır. Bunu yapan cehenneme girmez, şunu okuyan cennete gider gibi. Bu tür cümleler ile insanlarımız ibadet, ve Kur’an-dan soğutulmakta, ibadet yapmasa, hiçbir farzı uygulamasa dahi bir dua ile, bir cümle ile direk cennete gidebileceği, en büyük makamlardan olan şehitlik mertebesinde bile bir anda 100 şehit mertebesine ulaşacağı empoze edilmekte. Ne yazık ki buna inanan insanlarımız sayesindede ibadet ve farz noktasında olmasada olurlar başlamaktadır…

Önceki pararafımızda hadis kitapları konusuna değinmiştik. Hadis-i Şerif peygamber efendimizin söylediği sözlerdir. Bu konudaki fikrimiz eğer okuduğunuz Hadis Kur’an-ı Kerim ile uyumlu ise yani ayetlere ters düşmüyor ise o Hadis-i Şeriftir. Ama ayetler ile uyuşmuyor, Kur’an-ı Kerim’e ters ise o gerçek bir hadis değildir. Peygamberimizin söylediği söylenmiş yalan sözlerdir. Kendi çıkarını bazı şeylerin üzerinde tutan insanlar kendi çıkarları için peygamber efendimize iftira atacak, kendi çıkarına uyan sözleri Peygamber efendimiz söyledi diyecek kadar alçak insanların sözleridir.

Hz.Ömer (RA) halifeliği döneminde Hz.Ömer (RA) ve Hz.Osman (RA) bir araya gelip hadis kitabı oluşturmak istemişler bunun için bildikleri hadis-i şeriflerin kendilerine söylenmesini istemişlerdir. Ancak daha o gün yani Hz.Ömer (RA) halifeliği sırasında dahi pek çok yalan cümleler gelmiş hadis diye söylenmeye başlanması ile Hz.Ömer (RA) tarafından hadis yasaklanmıştır. İslamiyet ilk gününden bugüne kadar yoğun yahudi baskıları altında kalmıştır. Her fırsatta İslamiyete birşeyler eklenmeye çalışılmıştır. Ek yapılamayan, içinde kelime dahi çıkarılamayan ilk günden bugüne değişmeden kalan tek kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Onun için ibadet için tek kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Rivayet yada hadis kitaplarının %100 doğruluğuna emin asla olamamaktayız. Bunun için bu tür kitaplara göre ibadet yapılmamalıdır. Bu konuda soru soranlar olacaktır peki namazı nasıl kılacağız. Söylemek istediğimiz konu bu değildir. İbadetimizi sünnete yani peygamber efendimizin uygulamalarına göre yapmaktayız. Zaten okuduğunuz cümle gerçekten hadis ise zaten ayetler ile uyumludur. Rivayetler ise tamamen başka bir olaydır. Rivayet olarak Kur’an-ı Kerim’de anlatılan kıssaları kesinlikle doğru kabul etmekteyiz. Ancak günümüzde kendi çıkarları için kişilerin uydurduğu rivayetler bol bol bulunmaktadır. Hatta sahabeye kadar indirilen rivayetler vardır. Savaşta şehit olmuş sahabenin ağzından size nasıl şehit olduğunu, şehit düşünce neler yaşadığını sonra ne olduğunu anlatırlar. O sohbet yerinde bulunan bir kişide çıkıp sormaz ki şehit olmuş sahabe nasıl anlattı bunu canlı birine…

Ne yazık ki dinimiz öyle bir kuşatma altına girdiki kendini müslüman addeden tek amaçları maddi olan hacı hoca takımları kendi çıkar ve maddiyatları için islamiyetin içine ek yapmaktan hiç kaçınmamaktalar. Kur’an-ı Kerim’e ek yapamayacakları için bol bol rivayetler, kendi kafalarınca uydurma hadisler çıkarıp insanları istedikleri gibi yönlendirmekteler. Allah C.C. bunu bize üstteki günün ayeti diye yazdığımız ayettede belirtmiştir.

Allah C.C. islamiyeti ve biz müslümanları çıkarcıların şerrinden korusun.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.